Decizia CCR cu privire la confiscarea extinsă

După ce Curtea Constituțională a României  a fost sesizată cu o excepție de neconstituționalitate a dispozițiilor art.1121 alin.(2) lit. a) din Codul penal, decizia Curții a fost să admită excepția cu majoritate de voturi, astfel că măsura confiscării extinse prevăzută în Codul penal nu se aplică bunurilor dobândite înainte de 2012, deci înainte de intrarea în vigoare a Legii 63/2012 la data de 22 aprilie 2012.

Și în luna iunie 2014, prin decizia nr.356 din 25 iunie 2014, referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art.1182 alin.2 lit. a) din Codul penal din 1969, Curtea Constituțională a României s-a pronunțat asupra confiscării extinse, hotărând că măsura nu este aplicabilă bunurilor dobândite înainte de intrarea în vigoare a Legii 63/2012 pentru modificarea și completarea Codului penal al României.

De menționat este faptul că deși legea în cauză a fost publicată în Monitorul Oficial pe 19 aprilie 2012, intrarea în vigoare a articolului asupra căruia s-a pronunțat Curtea Constituțională a avut loc în 2014, concomitent cu intrarea în vigoare a Noului Cod penal și a Noului Cod de procedură penală la data de 1 februarie 2014.

Mai multe detalii pe site-ul Curții Constituționale a României – www.ccr.ro

Related articles